Emir Çeşitleri

Emir Çeşitleri

Piyasa Emri:
Piyasa emri derinlik tablosundaki en iyi fiyattan işlem yapmanızı sağlar. Eğer en iyi fiyatta sizin alış ya da satış emrinizi karşılayacak kadar derinlik yok ise, emrinizin kalanı bir sonraki en iyi fiyattan gerçekleşir.
Piyasa emirleri, küçük fiyat oynamaları ile zaman kaybetmeden hızlıca alış ve satış işlemi yapmak için idealdir.

Limit Emir:
Limit emir, işlem yapmak istediğiniz miktarı ve fiyatı belirleyerek verdiğiniz emir türüdür. Verdiğiniz emir piyasa fiyatına ulaşmadıkça emriniz gerçekleşmez. İşleminizin gerçekleşme garantisi yoktur.

Stop Emir:
Stop emir, genellikle daha az zarar etmek veya kârı koruma amacıyla kullanılan şartlı emirler girilmesini sağlayan emir türüdür. Bu emir türünde tetikleyici fiyat ve limit-piyasa fiyatı yer alır. Piyasa fiyatının tetikleyici fiyat seviyesine gelmesi ile emrin koşulu gerçekleşmiş olur ve belirlenen limit fiyatı üzerinden emir defterine işlenir ya da piyasa fiyatı üzerinden anlık alım-satım gerçekleştirilir.

Stop-Limit Emri Nedir?
Stop-Limit alım satım platformlarında kullanılan bir emir türüdür. Bu emir türünde tetikleyici bir fiyat belirlenir. 
 1. Alış için verilen stop-limit emirlerde en düşük satış fiyatı tetikleyici fiyatın üzerine çıktığında limit alım emri oluşur. Bu sayede yükseliş yakalanabilir.
 2. Satış için verilen stop-limit emirlerde ise amaç olası bir düşüşe karşı kendimizi korumaya almaktır. Kârı korumak veya fazla zarar etmemek için kullanılabilir.Çalışma prensibi şu şekildedir: en yüksek alış emri belirlediğiniz tetikleyici fiyatın altına düşerse limit satış emri oluşur.
Stop-Piyasa Emri Nedir?
Stop-Piyasa alım satım platformlarında kullanılan bir emir türüdür. Bu emir türünde tetikleyici bir fiyat belirlenir. 
 1. Alış için verilen stop-piyasa emirlerde en düşük satış fiyatı tetikleyici fiyatın üzerine çıktığında piyasa alım emri oluşur. Piyasa alıcı işlem, belirlenen satış fiyatından emir tahtasına göre gerçekleşir. Bu sayede yükseliş yakalanabilir.
 2. Satış için verilen stop-piyasa emirlerde ise amaç olası bir düşüşe karşı kendimizi korumaya almaktır. Kârı korumak veya fazla zarar etmemek için kullanılabilir. Çalışma prensibi şu şekildedir: en yüksek alış emri belirlediğiniz tetikleyici fiyatın altına düşerse piyasa satış emri oluşur. Piyasa alıcı işlem, belirlenen satış fiyatından emir tahtasına göre gerçekleşir.
Satış İşlemi İçin Stop-Limit Kullanımı
Varsayalım ki Bitcoin şu an 20000 USDT; biz 15.000 USDT seviyelerinden alım yapmışız ve şu an satış yaptığımızı varsayarsak kâr etmiş olacağız. Fakat grafik yukarı yönlü ve biz daha fazla yükseldikten sonra satmak istiyoruz ama piyasanın dalgalı hali bizi korkutuyor. Bu durumda biz de en yüksek alış emri olan 20.000 USDT’nin altında düşerse 19.000 USDT fiyatından Bitcoin’lerimizin satılması emrini giriyoruz.

Limit değerini Stop değerinden daha düşük girmemizin nedeni de işlemin yapılmasını garantiye almak. Bu işlemi zararı azaltmak için de yapabilirsiniz. Eğer alım yaptıktan sonra işler kötü gidiyorsa %10 gibi bir zararı kabul edebilir ve o noktaya stop-limit emir girebilirsiniz. Bu durumdan düşüşün devam etmesi gibi bir durumda daha fazla zarardan kurtulmuş ve yeni fırsatlar için hazırda beklemiş olursunuz.

Alış İşlemi İçin Stop-Limit Kullanımı
Bitcoin'in 20000 USDT değerinde olduğunu ve bu seviyelere 25.000 USDT fiyatlarından düştüğünü varsayalım. Biz grafiğin yukarı döneceğini düşünüyoruz fakat almak için biraz daha fiyatları takip etmek istiyoruz. Sürekli ekran başında fiyatları takip etmek için vaktimiz yoksa ani bir yükseliş dalgasını kaçırmamak için Stop-Limit alım emri oluşturuyoruz. Bu emirde demek istediğimiz; eğer en düşük satış emri 23.000 USDT değerini geçerse 24.000 USDT fiyatından alış gerçekleştir. Bu emir tipini ani yükseliş dalgalarını kaçırmamak için tercih edebilirsiniz.

Stop-Limit Emirlerin Normal Emirden Farkı Nedir?
Stop-limit emrini normal emirlerden ayıran temel nokta şudur; emir siz verdiğiniz anda hayata geçmez, fiyat tetiklendikten sonra hayata geçer.

Not: Emrinizin gerçekleşme garantisi yoktur. Her emir tipinde olduğu gibi girdiğiniz alış/satış fiyatından satmak/almak isteyen olmayabilir.


Türkiye’nin en geniş ürün yelpazesine sahip dijital para alım satım platformu Bitexen, gelişmeye ve güncel kalmaya devam ediyor.


  • Related Articles

  • Nasıl Emir Girişi Yapabilirim? Piyasa ve Limit Emir Nedir?

   Limit emir tipinde, girmiş olduğunuz emrin limit fiyatını siz belirlersiniz. Vermiş olduğunuz fiyatı karşılayan ters yönlü bir emir olmadığı sürece emriniz gerçekleşmeyecektir. Yani satış yönünde emir verdiyseniz; o fiyattan almak isteyen; ya da alış ...
  • Komisyon Oranları Nedir?

   Bitexen'de gerçekleşen her alım-satım işlemi, bir Piyasa Yapıcı (Maker) ve bir Piyasa Alıcı (Taker) arasında gerçekleşir.  Piyasa Yapıcı (Maker), girilen emrin fiyat itibarıyla karşı yönlü bir emirle eşleşmediği zaman alınan roldür. Başka bir ...
  • EXEN Coin'i Türk Lirasına Nasıl Çevirebilirim?

   Hesabınızdaki EXEN Coin' leri satmak veya daha fazla EXEN Coin satın almak için, market seçimi menüsünden EXEN/TRY alım-satım tahtasını açarak diğer kullanıcılar tarafından girilmiş EXEN alım-satım emirlerini görebilirsiniz. İsterseniz Piyasa Emri ...
  • EXEN Coin Hakkında Sık Sorulan Sorular

   1. TOPLAM KAÇ ADET EXEN COIN ÜRETİLECEK? Sadece 15 milyon adet EXEN Coin kripto-parası üretilecek ve bu sayıya ulaşıldıktan sonra yeni EXEN Coin üretimi yapılamayacaktır. 2. HANGI FİYATTAN SATACAKSINIZ? EXEN Coin’ler, Bitexen tarafından kullanıcılara ...
  • EXEN Coin Geri Alımı Nasıl Gerçekleşir?

   Bitexen, her ay, elde ettiği kripto-varlık gelirlerinin yarısını ve EXEN Coin'den elde ettiği gelirin tamamını kullanarak, kullanıcılarına ücretsiz olarak dağıttığı EXEN Coin'leri platform üzerinden geri satın alır ve satın aldığı EXEN Coin'leri ...